Audio Technica ATLP5 lemezjátszó gyors teszt

A készülék 2 napja érkezett meg de csak 1 napja van komoly terhelés alatt, tehát jelenlegi csak amolyan instant véleményt tudok megosztani. (ezért is gyorsteszt) Mivel közvetlen ezelőtt a lemezjátszó előtt egy Technics SL1210 zenélt itt (illetve a nagy ismertség miatt valamennyire referencia pontként is szolgál), így az LP nem kerülheti el az összehasonlításokat.

 Csomag:

Kezdjük hát a csomagolással. 1db dobozban érkezett + 1db dobozban a plexi tető amit egyébként külön árulnak (most akcióban egybe volt csomagolva). A csomagolás nagyon jó, relatív kis helyre bezsúfoltak mindent, mindennek külön helye van. Külön pluszpont a beállító sablon ami a túlnyúlásra is tekintettel van. Sok lemezjátszónál ezt bizony kispórolják, pedig itt a példa, hogy egy egyszerű papírral milyen jól meg lehet ezt oldani. A készülékhez adott Audio Technica AT95EX hangszedő már beállítva, headshellben érkezik, nekünk tényleg csak annyi a feladatunk, hogy a hangkarra rögzítsük majd beállítsuk a tűnyomó erőt és az anti skatinget. (2g optimális tűnyomást ajánl a cég). Az AT95EX egyébként az AT95E módosított változata. A különbség abban rejlik, hogy az X változat egy finomabb tűt kapott (3×7) az egyszerűbb model 4×7 tűprofilja helyett. Maga a hangszedő egyébként csak színben tér el. (Bordó színt kapott a randa zöld helyett).

AudioTechnicaATLP5Külcsín:

A lemezjátszó egyébként szerintem kellemes megjelenésű, öröm, hogy nem akarták minden áron a Technicset másolni (bár szemből hasonló).  A kar a Technicsel ellentétben J alakú (nem S), ami egyébként jót is jelenthet, a kidolgozással nincs is probléma, a karleengedő-emelő használatakor azonban érződik, hogy könnyű műanyag pöckök dolgoznak. A hangkar magassága sajnos nem változtatható, így csak átlagolni tudjuk és amíg nem akarjuk a gumitányért cserélni addig nincs is nagy gond. A plexi két állásban dolgozik vagy 45-50 fok körül nyitva van vagy csukva. Ezeket a pontokat szépen pontosan fogja, a tartósság meg hosszútávon majd elválik. A bekapcsoló gomb számomra szokatlan helyen a készülék hátulján a hálózati kábel mellett kapott helyett, aminek elérése néhány helyzetben kényelmetlen lehet. A készüléken helyet kapott egy USB port is a könnyű digitalizáláshoz, valamint beépített phonoval is rendelkezik az LP5 aminek a jelét az RCA csatlakozókon keresztül is ki tudja küldeni, tehát olyan erősítőre is rá tudjuk kötni aminek nincs phono bemenete (és nem rendelkezünk külön phono elektronikával). Ezt majd valamikor később próbálom ki.

audio-technica-atlp5-004

Hang:

A hang az alap kiszereléssel, korrekt de nem izgalmas. Mivel a hangszedő új és alig 6-8 órát ment eddig, így a kellemetlen érces mellékhangot (ami a legtöbb lemeznél folyamatosan jelen van), egyelőre ennek tudom be, remélem a szokásos 20-40 óra alatt eltűnik (ha nem akkor ez komoly hiba és komolyan befolyásolja az élvezeti értéket). A tányér azonban egy nagyon könnyű alumínium tányér, és a DD motor is egy szimpla DD konstrukció. Sajnos ez a két dolog rá is nyomja a bélyegét a lemezjátszóra. A motor miatt végig van egy halk de konstans módon hallható alapzaj amit a hozzáadott gumilap(matrac) sem tud eltüntetni. A motornak minden indításkor van egy kellemetlen kotyogó hangja is, amit lemeztakarításnál is hallunk (vagy bármikor amikor a tényérhoz hozzáérünk). A Technics 1210mk2 ebből a szempontból fényévekkel jobb, ott gyakorlatilag nincs alapzaj (vagy legalábbis bőven a hallható tartomány alatt marad), a tányér is masszívabb. A motorban nincs elég nyomaték a takarítás elvégzéshez sem, egy kicsit erősebb törlés alkalmával szíjas lejátszóként viselkedve lassul le a tányér forgása.

Hangszedő csere után felkerül egy Denon DL160 ami régóta a társam. Azért ez így már egészen más kategória, az idegesítő ércesség eltűnik, a tér megnyílik az egész hangkarakter a helyére kerül, bár ez inkább a hangszedő érdeme, de jó tudni, hogy az LP5 megbírkózik komolyabb hangszedők kiszolgálásával is.

atlp5,78920-1200px

Végszó:

Eddig ezek a tapasztalataim. Ami már motoszkál a fejemben az a tuning, ugyanis a lemezjátszó láthatóan, hallhatóan, leggyengébb pontja a motor és a tányér, kérdés ezeket vajon milyen irányba, milyen módszerrel lehetne tuningolni. Mivel a nálam lévő eszköz garanciális, zsír új így ennek a buherálása szóba sem jöhet jelenleg. Így viszont marad a kérdés, hogy így megéri-e az árát a lemezjátszó? A kérdés nehéz és mégsem az. Ha már a Technicshez hasonlítjuk akkor meg kell említeni, hogy én az én példányomat sok-sok évvel ezelőtt még 60e forintért vettem. Ha most ennyiért lehetne 1200-as sorozatból kapni egyben lévő példányt akkor azt mondanám, hogy felejtsük el ezt az Audio Technicát és mindenki rohanjon, vegyen Tekát. Viszont a sorok írásának pillanatában (2016.08.12) 120-130e forint alatt alig alig lehet találni normális állapotú SL1200/1210 lemezjátszót kapni. A tesztben szereplő Audio Technica LP5 viszont nagyjából ugyanennyiért megszerezhető. Ennyi pénzért kapunk egy komplett kezdő rendszert amit könnyű üzembe helyezni és csak erősítő és hangfal kell mellé, ráadásul új és garancia jár mellé ami soha nem elhanyagolható. A hangszedő később bármikor komolyabbra cserélhető a készülék megbirkózik azzal is, és alapesetben is kellemesen hallgatható lejátszóról beszélünk.  (Amennyiben a hangszedő érces zizegése eltűnik). Összességében azt tudom mondani, hogy a lemezjátszó ára jól van megválasztva ennyiért jó vétel. A lemezekkel, lemezjátszókkal most ismerkedőknek pedig kimondottan ajánlott!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.